Najsłynniejsza talia (Waite – Smith) w public domain?

Nie ulega wątpliwości, że najsłynniejszą talią tarota, jest ta wydana w 1910 r. przez Ridera, namalowana przez Pamelę Coleman Smith na podstawie instrukcji A. E. Waite’a.
Wydawnictwo U.S. Games Systems, Inc. (dalej jako US Games) od lat zastrzega sobie prawa do tej talii. Sęk w tym, że prawa autorskie zastrzegli jedynie do zaktualizowanej edycji oraz do nazwy „Rider-Waite”. Prawa autorskie do oryginalnego zestawu ilustracji, narysowany przez Pamelę w 1909 r. wygasły w U.S.A. w 1985 r. (nota bene – Pamela wykonała zestaw czarno-białych ilustracji, do dziś niejasne jest, czy ona je kolorowała). W Anglii (gdzie talia ta została oryginalnie namalowana i wydana) oraz w EU sytuacja prawna ma się nieco inaczej. Prawa autorskie do oryginalnej talii ma Angielski partner US Games – Random House UK. Według prawa angielskiego oraz EU, prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora.
Do niedawna US Games twierdziło, że karty te powstały jako umowa o dzieło, zlecone przez Waite’a i prawa autorskie do nich wygasną z początkiem 2012 r. (Waite umarł w 1942 r.)
Ostatnio chyba jednak ktoś się wziął za lekturę ustawy o ochronie praw autorskich i zauważył, że nie data śmierci właściciela praw autorskich gra rolę, ale rok, w którym umarł autor (lub ostatni z autorów). Pamela umarła w 1951 r. więc trzeba będzie poczekać jeszcze parę lat, zanim bezkarnie będzie można karty te kopiować.
W międzyczasie ci, którzy nie chcą się narażać molochowi korporacyjnemu i toczyć bojów prawnych, US Games udostępnia bezpłatne licencje do niekomercyjnych publikacji w zakresie edukacyjnym.

Na ilustracji oryginalna karta Maga wydana w 1910 r., najbardziej chyba rozpoznawalna karta tarota na całym świecie. Zeskanowana i udostępniona przez Holly Voley.

Źródła:
http://www.sacred-texts.com/tarot/faq.htm
http://www.mysticgames.com/articles/2010/09/206/popular-1910-tarot-deck-copyright-status/
http://www.usgamesinc.com/
http://home.comcast.net/~vilex/